A+ R A-
23-09-2011

Rzepiennik Marciszewski

„Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego...” z II pol. XIX wieku...

„…Rzepiennik Marciszowski wieś, powiat gorlicki, blisko ujścia Rzepiennika do Biały, zajmuje obszerniejszą dolinę od poprzedniego [Rz. Biskupiego] i graniczy na zachód z Golanką, na półn. z Lubaszową, na zachód z Rzepiennikiem Strzyżowskim a na połud. z Turskiem. Dwa młyny wodne. Wieś liczy 138 domów, 760 mieszkańców. 755 rzymskich katolików i 5 izraelitów. Posiadłość większa (Luc. Zeisingera) wynosi 321 roli, 17 łąk, 57 pastwisk i 222 mórg lasu; pos. mniejsza 371 roli, 34 łąk, 150 pastwisk i 179 mórg lasu. W XVI w. (Rzepiennik Marciszów) liczył (Pawiński, Małop., 122) 21 półłanków kmiecych, 3 zagrody bez roli, 4 komorników z bydłem, 2 rzemieślników, 1 sołtysa. Była do 1772 r. w wójtowstwem królewskiem i dopiero przez rząd austryacki została sprzedaną…”


Rzepiennik Marciszewski to miejscowość położona przy drodze wojewódzkiej nr 980 Jurków – Biecz. Niegdyś przebiegał tędy ważny szlak handlowy do Biecza i dalej na Węgry. Budownictwo mieszkaniowe i usługi skoncentrowane są przy drodze wojewódzkiej. Z przysiółka Cisie i Ostrzesze rozciągają się wspaniałe widoki, teren obfituje w lasy i zwierzęta.
Wzgórza te są wspaniałymi trasami dla miłośników wędrówek pieszych, niezbyt forsownych szlaków rowerowych i wędrówek konnych. Teren wsi uzbrojony jest w podstawowe media: energia elektryczna, gaz, telefony. Corocznie powiększa się sieć utwardzonych dróg.            W przyszłości zostanie wybudowany wodociąg i kanalizacja. We wrześniu 2007 oddano do użytkowania nową szkołę podstawową. W budynku mieści się również filia Biblioteki publicznej.